Dewi Sant 2017 Results

Home»Dewi Sant 2017 Results

Dewi Sant Results

Wrexham Bowmen Field Course

Wrexham Bowmen Dewi Sant 2017 – 25th and 26th March 2017
Venue: Bryn Yorkin Manor
Round: WA 24 Unmarked and Marked 2 Days
                               
      1st Day       2nd Day       2 Day Totals       Position
First name Surname Club Score 5s+6s 6s   Score 5s+6s 6s   Score 5s+6s 6s    
Ladies Barebow (blue peg)
Jessica Nilsson Edinburgh Uni Alumni 289 25 11   275 23 5   564 48 16   1
Victoria Williams RSM Archers 284 27 10   239 14 6   523 41 16   2
Michaela Lake Ashford Archers 235 10 3   218 12 3   453 22 6   3
Sarah Fern Chippenham Archers 216 9 2   180 13 2   396 22 4   4
                               
Gents Barebow (blue peg)
Jason Meehan High Weald AC 340 43 19   302 27 11   642 70 30   1
Mark Robertson Bowman of Walker 306 35 16   294 29 13   600 64 29   2
Oliver Hartfield Loughborough 307 22 13   270 21 8   577 43 21   3
Adam Strachan-Stevens Ballands Bowmen 301 29 12   268 23 10   569 52 22   4
Paul Kingston Bride Valley Archers 295 23 11   264 19 7   559 42 18   5
John Dalton Deer Park Archers 251 16 5   203 11 5   454 27 10   6
Mal Williams RSM Archers 234 17 5   169 4 2   403 21 7   7
Terrence Barclay Wrexham Bowmen 200 9 4   126 7 3   326 16 7   8
John Inson Pentref Bowmen 155 4 3   168 9 2   323 13 5   9
Chris Jones Wrexham Bowmen 147 6 2   DNS       147 6 2   10
                               
Ladies Recurve (red peg)
Bryony Pitman Worthing AC 315 30 14   315 34 11   630 64 25   1
Lisa Cooper Pastures Company of Archers 303 28 14   291 26 10   594 54 24   2
Sarah Lupton Forest Of Bere Bowmen 278 23 5   302 27 12   580 50 17   3
Kayleigh Baylis Llantarman AC 245 12 5   223 16 5   468 28 10   4
Tracy Cross Goldcrest Archers 237 11 5   192 5 1   429 16 6   5
Debra Ashworth New Century Bowmen 202 10 6   204 8 4   406 18 10   6
Elaine Farley Goldcrest Archers 61 2 1   53 1 1   114 3 2   7
Katie Fields NPA DNS       DNS       0 0 0   8
                               
                               
Ladies U15 Recurve (red peg)                              
Louisa Piper Woking 260 19 9   264 20 5   524 39 14   1
                               
Gents Recurve (red peg)
Patrick Huston East Belfast 360 51 25   337 41 15   697 92 40   1
Paul Tittensor Eccles Archery Club 334 42 15   308 26 9   642 68 24   2
Stuart Barby Pentland Archers 334 42 18   304 25 11   638 67 29   3
John Hartfield Howard 303 32 11   304 26 14   607 58 25   4
Nathan Trew Llantwit Major Archers 294 27 9   293 26 7   587 53 16   5
Martyn Ellis RLSAS 279 21 6   246 14 6   525 35 12   6
Peter Gregory Goldcrest Archers 275 20 6   245 13 3   520 33 9   7
Andy Johnston Andover 241 16 5   254 17 8   495 33 13   8
Andrew Davies Goldcrest Archers 201 7 4   238 15 5   439 22 9   9
Steve Partridge RLSAS 238 13 2   197 11 2   435 24 4   10
Robert Prince Dearne Valley AC 230 11 7   202 8 3   432 19 10   11
Christopher Bartley Goldcrest Archers 225 11 5   204 8 2   429 19 7   12
Tom Hall University of Warwick 324 40 18   DNS       324 40 18   13
Ashe Morgan Cheltenham Archers 290 28 9   DNS       290 28 9   14
Andrew Farley Goldcrest Archers 132 3 0   117 3 2   249 6 2   15
Richard Warrell Goldcrest Archers DNS 0 0   155 2 0   155 2 0   16
Steve Kelley Goldcrest Archers DNS 0 0   113 5 4   113 5 4   17
Phillip Price Wrexham Bowmen DNS 0 0   62 2 2   62 2 2   18
                               
Gents U18 Recurve (red peg)
Joe Fairburn Wharfe Valley AC 312 32 9   310 32 12   622 64 21   1
                               
Ladies Compound UL (red peg)
Hannah Brown KPAC 369 56 31   354 47 23   723 103 54   1
Victoria Barby Pentland Archers 340 49 15   356 48 23   696 97 38   2
Ruth Breeze New Century Bowmen 343 47 18   323 31 13   666 78 31   3
Helen Kelly Oakleaf 305 24 7   313 30 9   618 54 16   4
Cecile Midrouillet Ashford Archers DNS 0 0   DNS 0 0   DNS 0 0   5
                               
Gents Compound UL (red peg)
Matthew Arnold Cleve Archers 396 66 43   393 66 40   789 132 83   1
Philip Tucknott Edinburgh Uni Alumni 388 61 43   381 61 33   769 122 76   2
Jake Bunce Cleve Archers 392 66 38   371 58 27   763 124 65   3
Jim Metcalfe Lichfield 374 54 32   367 54 26   741 108 58   4
Bernie Dicks Bramcote AC 375 58 31   359 51 26   734 109 57   5
Mark Dooley New Century Bowmen 362 58 22   366 53 29   728 111 51   6
Luke Wiseman Edinburgh Uni Alumni 369 57 24   340 43 15   709 100 39   7
Chris Horan Ashford Archers 357 50 22   344 46 20   701 96 42   8
Byron Powell Pentref Bowmen 358 47 26   337 40 16   695 87 42   9
Paul Kelly Oakleaf 356 49 25   336 40 16   692 89 41   10
Martin Krusche Shetland Archery Club 354 50 26   333 37 13   687 87 39   11
Kevin Cassidy Forest Of Bere Bowmen 331 40 20   356 50 22   687 90 42   12
Mal Whitter Pentref Bowmen 353 50 19   317 32 9   670 82 28   13
Paul Hawker Cleve Archers 327 34 14   332 40 14   659 74 28   14
Mark Halliday Mossley Hill 319 35 16   315 37 16   634 72 32   15
Colin Fairburn Wharfe Valley AC 318 27 13   307 27 11   625 54 24   16
Ian Ashworth New Century Bowmen 333 39 13   290 19 7   623 58 20   17
Paul Liddon Pentref Bowmen 319 31 9   303 25 7   622 56 16   18
Paul Clark CTRA 290 22 7   190 16 3 DNF 480 38 10   19
Spenser Martin Colwyn Bowmen 348 45 23   DNS 0 0   348 45 23   20
Jason Sargent CTRA 348 49 24   DNS 0 0   348 49 24   21
Phill Weston Eccles Archery Club DNS 0 0   DNS 0 0   DNS 0 0   22
                               
Ladies Traditional (Blue Peg)
Francesca Hawker Cleve Archers 128 4 1   103 3 0   231 7 1   1
                               
Gents Traditional (blue peg)
Phil Bowen Pentref Bowmen 227 8 4   212 12 5   439 20 9   1
                               
Gents Longbow (blue peg)
Dave Peters CCB 131 4 1   110 2 1   241 6 2   1
Andy Monk Goldcrest Archers 96 4 1   94 5 4   190 9 5   2
                               
                               
Ladies American FlatBow
Emily Williams Hingham Bowmen 185 11 4   134 8 1   319 19 5   1